Biometria

 • Wypłata z bankomatu bez karty i bez PIN-u? Teraz to możliwe.

  Poszerzyliśmy swoją ofertę o innowacyjną usługę biometrii Finger Vein, która polega na skanowaniu naczyń krwionośnych palca dłoni.

  Nowe bankomaty wyposażone w moduły biometryczne to najbezpieczniejszy na rynku sposób wybierania gotówki.

  Całość procedury jest bardzo prosta. Po wcześniejszym zeskanowaniu naczyń krwionośnych palca w placówce Banku, należy do wypłaty gotówki w bankomacie podać jedynie swój PESEL, przyłożyć palec do czytnika i w ten sposób dokonywana jest autoryzacja transakcji. Skaner naczyń krwionośnych prześwietla palec niewidzialnym i nieszkodliwym dla człowieka światłem w podczerwieni, które jest absorbowane przez hemoglobinę znajdującą się w płynącej w żyłach palca krwi powodując tworzenie cienia. Taki obraz cienia jest przetwarzany na krótki i niepowtarzalny kod biometryczny. Taki kod jest unikalny dla każdego człowieka i nie zmienia się przez całe życie. Trzeba pamiętać, że aby wypłacić gotówkę z bankomatu niezbędny jest żywy układ krwionośny w palcu. Dodatkowa funkcja palca blokującego zwiększa bezpieczeństwo korzystania z usługi.

 • Biometria, to nie boli….
  Kiedyś, żeby wypłacić pieniądze z banku, trzeba było w okienku pokazać dowód osobisty. Dziś w powszechnym użytku są plastikowe karty płatnicze. Przyszłość ma należeć do płatności mobilnych oraz rozwiązań biometrycznych.

  Czym jest biometria?
  Biometria może być zdefiniowana jako sposób rozpoznawania i identyfikacji osobistej opartej na cechach fizycznych i behawioralnych. Są to miedzy innymi: linie papilarne, kształt twarzy czy dłoni, charakterystyczne cechy tęczówki oka, pisma ręcznego, jak również mowa, sposób uderzania w klawisze, a nawet układ naczyń krwionośnych palca lub nadgarstka. Biometria może być wykorzystana do uniemożliwiania nieautoryzowanych prób dostępu do bankomatów, komputerów osobistych, sieci komputerowych, telefonów komórkowych, domowych systemów alarmowych, zamków drzwiowych, kart procesorowych...
  Technologia biometryczna została zastosowana po raz pierwszy na terenie Japonii, gdzie na dzień dzisiejszy wchodzi w skład standardowej oferty większości banków.

  Jak to działa?
  Czytnik skanuje układ naczyń krwionośnych z palca dłoni, dlatego niezbędne jest pobranie wzorców biometrycznych palców dłoni.
  Dane osobowe Klientów (wraz ze skanowaniem wzorca biometrycznego) wprowadzane są jednorazowo do bazy danych, a następnie wykorzystywane do uwierzytelniania Klienta w bankomacie.
  Skaner naczyń krwionośnych prześwietla palec niewidzialnym, nieszkodliwym dla człowieka światłem w podczerwieni w krótkim czasie wynoszącym ok. 1.5 sekundy, które jest absorbowane przez hemoglobinę znajdującą się w płynącej „żywej" krwi w żyłach palca powodując tworzenie cienia. Taki cień widziany w kamerze to sieć naczyń krwionośnych. Obraz jest następnie przetwarzany na krótki kod biometryczny, który staje się osobistym, niepowtarzalnym PIN-em Klienta.
  W skrócie można powiedzieć, że czytnik skanując sieć naszych naczyń krwionośnych przetwarza ją na kod biometryczny, niepowtarzalny dla nikogo innego.

  Dlaczego biometria?
  Bankowość biometryczna to nowoczesność, bezpieczeństwo i wygoda - aby wypłacić gotówkę, wystarczy jedynie przyłożyć palec do specjalnego czytnika, bez konieczności posługiwania się tradycyjnymi kartami z zabezpieczającym numerem PIN.

  Zostaw swój wzorzec
  Klient, który chce skorzystać z tej możliwości, musi zostawić swój wzorzec biometryczny z jednego z palców prawej dłoni. Jest on, przy pomocy urządzenia do skanowania układu naczyń krwionośnych, odczytywany, a następnie zapisywany i wprowadzany do systemu autoryzacyjnego wraz z pozostałymi danymi osobowymi.

  Biometria w bankomatach
  Pierwszy bankomaty biometryczne w Polsce zostały uruchomione w 2009 roku. W dodatku nie w Warszawie, czy Krakowie, a właśnie w bankach spółdzielczych.
  Wypłata środków pieniężnych za pośrednictwem bankomatu biometrycznego wyposażonego w czytnik przeznaczony do identyfikacji wypłacającego będzie autoryzowana na podstawie obrazu układu naczyń krwionośnych z palca jego dłoni.
  Podczas wypłaty gotówki w bankomacie Klient proszony jest o swojego numeru PESEL – wstępna weryfikacja, a następnie o przyłożenie palca do czytnika znajdującego się na bankomacie.
  Sam proces identyfikacji Klienta podczas przeprowadzania transakcji wypłaty gotówki odbywa się poprzez porównanie zgodności wzorców biometrycznych Klienta. Po pomyślnej identyfikacji i autoryzacji proces wygląda identycznie jak w przypadku wypłaty kartą, a operacja kończy się wydrukiem transakcji.
  Udostępnienie usługi dla Klienta poprzedzone musi być jedynie pobraniem wzorca biometrycznego z jednego palca prawej oraz lewej dłoni przy użyciu urządzenia do skanowania układu naczyń krwionośnych oraz wprowadzeniem do systemu wraz z pozostałymi danymi osobowymi posiadacza rachunku.

  Dla kogo usługa biometrii?
  Usługa dedykowana jest Klientom Banku Spółdzielczego w Radzyniu Podlaskim posiadającym rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jak również dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub uprawiających wolny zawód.